Jak rozmawiać z dziećmi o rozwodzie

Jak rozmawiać z dziećmi o rozwodzie

Mgr Marta Kobylińska
psycholog w Centrum Medycznym Damiana

To pytanie zadają prawie wszyscy rozstający się rodzice. Jest to bardzo trudny temat. Ta sytuacja sprawia, że zmienia się dotychczasowy świat, nie tylko rozwodzącej się pary, ale również dzieci. Czy da się je przed tym uchronić? Nie poranić? Przygotować? Jak i kiedy o tym zakomunikować? Pytań rodzi się wiele.

Jak rozmawiać z dziećmi o rozwodzie?

Kiedy powiedzieć o rozstaniu?

Wtedy, gdy decyzja zapadła i wiemy, że jest nieodwracalna. Nie należy długo zwlekać, unikanie tematu nie chroni dzieci jakby się mogło wydawać, one wyczuwają emocje dorosłych. Czują, że coś się dzieje, nie wiedzą co, odczuwają silny niepokój, tracą poczucie bezpieczeństwa. Przede wszystkim więc trzeba uznać fakt, że nie da się dziecka zupełnie uchronić przed cierpieniem, ale z drugiej strony należy mu udzielić możliwie jak najlepszego wsparcia.

Jak stworzyć odpowiednie warunki do rozmowy?

Ważne jest, aby się do tej rozmowy przygotować. To nie powinna być spontaniczna, zaaranżowana pod wpływem impulsu sytuacja, ale odpowiednio zaplanowana i przemyślana. Trzeba zadbać o bezpieczne, spokojne miejsce oraz o czas. Najlepiej, jeśli tę informacje przekazują oboje rodzice. Jeśli konflikt pomiędzy nimi jest bardzo żywy i intensywny, tak często się zdarza w sytuacji rozstania, dla dobra dziecka należałoby chociaż na chwilę zawiesić broń.

Co należałoby uwzględnić w takiej rozmowie?

Najprościej można to ująć w czterech punktach:

 • Zakomunikować o rozstaniu
  W prosty sposób, adekwatny do wieku dziecka, bez wciągania w rozgrywki dorosłych. Można powiedzieć, np. że takie sytuacje się zdarzają, że dorośli czasem się rozstają, że zawsze jest to trudne.
Jak rozmawiać z dziećmi o rozwodzie?
 • Zapewnić o miłości do dziecka
  Pokreślić, że rozwód to rozstanie małżonków, nie rodziców i nie powoduje, że przestaje się kochać dziecko. Przyrzec, że rodzicem jest się na zawsze.
 • Nie lekceważyć uczuć dziecka, dać mu do nich prawo
  Trzeba pamiętać, że dzieckiem mogą targać ambiwalentne uczucia. Mogą się pojawić gwałtowne reakcje, płacz, złość. Dziecko ma prawo do nich prawo, trzeba je przyjąć, wytrzymać, nie zaprzeczać, nie lekceważyć, starać się zrozumieć.
 • Powiedzieć jak będzie wyglądała sytuacja po rozwodzie
  Wyjaśnić co się zmieni, z kim dziecko będzie mieszkało i gdzie, jak będzie wyglądał kontakt z drugim rodzicem.

Jedna rozmowa z pewnością nie rozwiąże wszystkich problemów. Rozwód rodziców jest dla dziecka ogromnie trudną zmianą, w zasadzie końcem dotychczasowego świata. Aby w miarę bezpiecznie przejść przez ten kryzys warto zapewnić zarówno sobie, jak i dziecku odpowiednią pomoc u profesjonalisty – psychologa, psychoterapeuty.

Twoje dziecko potrzebuje pomocy?

Mgr Marta Kobylińska
psycholog w Centrum Medycznym Damiana

Nasze poradnie

Centrum Zdrowia Psychicznego

ul. Nowolipie 18
01-005 Warszawa

Pon-Pt: 8.00 – 20.00
Sob: nieczynne

Centrum Zdrowia Psychicznego
Centrum Zdrowia Psychicznego

ul. Racławicka 27
02-601 Warszawa

Pon-Pt: 9.00 – 20.00
Sob: 9.00 – 14.00

Centrum Zdrowia Psychicznego
Al. Zjednoczenia 36

Aleja Zjednoczenia 36
01-830 Warszawa
(przy stacji metra Stare Bielany)

Pon-Pt: 8.00 – 21.00
Sob: 8.00 – 14.00

Al. Zjednoczenia 36
Przy Bażantarni 8b

Przy Bażantarni 8b
02-793 Warszawa

Pon-Pt: 8.00 – 20.00
Sob: 8.00 – 14.00

Przy Bażantarni 8b

Masz pytanie? Skontaktuj się z nami.

Potrzebujesz pomocy, dodatkowych informacji? Napisz do nas! Odpowiemy w możliwie najkrótszym czasie.
Uwaga! Formularz kontaktowy nie służy do udzielania porad medycznych.

 • Wypełniając formularz zgadzam się na przetwarzanie podanych danych osobowych przez Centrum Medyczne Damiana Holding Sp. z o.o. ul. Wałbrzyska 46, 02-739 Warszawa w celu kontaktu w związku ze zgłoszonym pytaniem oraz przyjmuję do wiadomości, że Centrum Medyczne Damiana Holding Sp. z o.o. jest Administratorem Danych Osobowych.
 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych osobowych przez Centrum Medyczne Damiana Holding Sp. z o.o., ul. Wałbrzyska 46, 02-739 Warszawa w celu marketingu produktów i usług własnych w tym poprzez profilowanie/przesyłanie materiałów marketingowych.
 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Centrum Medyczne Damiana Holding Sp. z o.o., ul. Wałbrzyska 46, 02-739 Warszawa oraz podmiotów Medicover Polska, informacji handlowo-marketingowych z użyciem telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i tzw. automatycznych systemów wywołujących w formie połączenia głosowego (rozmowa telefoniczna, komunikaty głosowe IVR)
 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Centrum Medyczne Damiana Holding Sp. z o.o., ul. Wałbrzyska 46, 02-739 Warszawa oraz podmiotów Medicover Polska, informacji handlowo-marketingowych z użyciem telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i tzw. automatycznych systemów wywołujących w formie wiadomości elektronicznych (e-mail, SMS/MMS, serwisy internetowe, w tym portale społecznościowe, powiadomienia push)
 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych osobowych przez Centrum Medyczne Damiana Holding Sp. z o.o. ul. Wałbrzyska 46, 02-739 Warszawa w celu marketingu produktów i usług podmiotów Medicover Polska, w tym poprzez profilowanie/przesyłanie materiałów marketingowych.
Informacje podstawowe dotyczące przetwarzania danych osobowych w celach marketingowych
 • Administrator danych Centrum Medyczne Damiana Holding Sp. z o.o., Wałbrzyska 46, 00-739 Warszawa
 • Cele przetwarzania
  • marketing własnych produktów i usług [w tym profilowanie]
  • marketing produktów  usług Medicover Polska [w tym profilowanie]
 • Podstawy prawne przetwarzania Twoja zgoda
 • Prawa związane z przetwarzaniem danych
  • prawo do wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych
  • prawo dostępu do danych osobowych
  • inne prawa, o których mowa w szczegółowej informacji o przetwarzaniu danych
 • Odbiorcy danych Podmioty przetwarzające dane osobowe w imieniu Centrum Medyczne Damiana Holding Sp. z o.o.

Szczegółowe informacje o przetwarzaniu